Tereza Hradilková – Švihla

kdy: 3. 11. 2017
kde: Důl Hlubina / Staré koupelny: Hudební klub
v kolik: 20.00
vstupné: 100 Kč

koncept, choreografie, interpretace: Tereza Hradilková
dramaturgická a režijní spolupráce: Biljana Golubovič
hudba: Filip Míšek
kostým: Marjetka Kürner Kalous
světelný design: Pavel Kotlík

Nápad na taneční sólo Terezy Hradilkové vznikl při práci na tanečním filmu Beating, natáčeném v pražském boxerském spolku Palaestra: „Fascinovalo mě, jak boxeři skáčou přes švihadlo. Líbila se mi lehkost, se kterou se pohybovali, rytmus, který střídali, pohyb rukou a nohou, který byl sám o sobě tancem. Nadchly mě i různé varianty skoků a přeskoků; perlou navíc byl pro mě zvuk švihadla, který tento pohyb doprovází,“ vysvětluje autorka projektu Tereza Hradilková.

Taneční představení Švihla dokazuje, že skákání přes švihadlo není jen dětská hra; symbolizuje i ambici, touhu po výkonu, snahu o sebezdokonalování. „Přeskakuješ sám sebe, překračuješ své hranice, nebo jsi naopak uvězněn v opakujícím se kruhu, ze kterého nelze vystoupit?,“ ptá se choreografka a tanečnice, jejíž inscenace Promenná/Variable (společně s izraelskou choreografkou Einat Ganz) byla ve světové premiéře uvedena na Festivalu 4 + 4 dny před sedmi lety a následně slavila úspěchy na mnoha prestižních tanečních přehlídkách v zahraničí.


koprodukce: Tanec Praha / PONEC – divadlo pro tanec, Studio Truhlárna
poděkování: Daniel Wunsch, Petr Horký, Jakub Hradilek, Jan Horák, Palo Kršiak, Festival Bazaar, Dan Gregor
za podpory: Ministerstvo kultury ČR, Nadace Život umělce


Představení Švihla získalo na České taneční platformě ocenění Taneční inscenace roku 2017.Foto (c) PLATO, Martin Popelář