NORMA je festival autorského divadla a současného umění, který se od roku 2015 koná v Ostravě. Festival pořádají galerie města Ostravy PLATO a pražské divadlo Studio Hrdinů.

NORMA

csen

NORMA

8–9/11/2019

NORMA je mezinárodní festival autorského divadla a současného umění, který se od roku 2015 koná v Ostravě. Festival pořádají galerie města Ostravy PLATO a pražské divadlo Studio Hrdinů.

Dramaturgie festivalu NORMA se soustředí na autorské divadelní projekty vypovídající o trendech a tématech, které zaměstnávají tvůrce napříč generacemi i divadelními žánry. Důležitým rozměrem festivalu je syntéza výtvarného umění a divadla v konkrétních divadelních inscenacích i v sekci performancí na pomezí divadla a výtvarného umění. Toto spojení je oboustranně přínosné: pro konceptuální umělce je překračování hranic výtvarného umění přirozené a divadlo pro ně bývá vzrušující výzvou, divadelníci se mohou inspirovat snahami o přesah i svobodomyslností a lehkostí, s nimiž umělci nad divadlem uvažují.

Dramaturg festivalu

Jan Horák
jan.horak@studiohrdinu.cz

Pro média

Madla Zelenková 
komunikace
+420 775 290 483

madla.zelenkova@studiohrdinu.cz

Produkční tým

Zuzana Šrámková

vedoucí projektu
+420 739 273 641
zuzana.sramkova@plato-ostrava.cz


Tomáš Kadlec

vedoucí produkce
+420 734 708 138
tomas.kadlec@studiohrdinu.cz


Madla Zelenková

produkce a koordinace účinkujících
+420 775 290 483

madla.zelenkova@studiohrdinu.cz

Čtvrtý ročník festivalu NORMA se po roční pauze opět vrací a poprvé bude situován do již zrekonstruovaných prostor ostravské městské galerie PLATO v bývalém hobbymarketu Bauhaus. Hlavním dramaturgickým tématem čtvrtého ročníku je žena, ženskost a s tím spojená angažovanost, společenská kritika, sexualita, poezie, citlivost…

Tento ročník je vystaven především na ose silných sól, která variují různé polohy ženské energie, emancipovanosti a schopností podmanit si diváka s minimalistickou důsledností. Toto podmanění může mít až manipulativní charakter jako v případech projektů Giuseppe Chica a Barbary Matijevič Forecasting nebo Núrie Guiu Likes. Performance Forecasting hravě propojuje precizní pohybový koncept s nevyčerpatelnou prázdnotou videí na sociální síti YouTube. Sebevědomý projev Núrie Guiu je pak schopný vtáhnou publikum, které přistoupí na její hru, ve které promyšleně propojuje popkulturní mediální fenomény s těmi duchovními.

Polská performance Pure Gold Is Seeping Out of Me Renaty Piotrowské konfrontuje prostřednictvím osobních zkušeností touhu po mateřství s touhou po umělecké realizaci. Francouzská performerka Nach projektem Cellule odkazuje k pouličnímu tanci Krump, který spontánně vznikl na začátku století v USA v době rasových nepokojů. Její interpretace je velmi osobní a v druhém plánu pracuje i se smutkem a samotou černošského performera v „bílém“ světě tanečního divadla.

Další projekty jsou opakem těchto extrovertních a do určité míry společensky kritických představení. Performance Seeking Unicorns Chiary Bersani je rafinovaným minimalistickým aktivizmem, který vědomě pracuje s našimi předsudky a citlivostí. Chiara evokuje holčičí jednorožčí svět jako univerzální touhu po kráse a právu na ní. Pohybově minimalistické „zátiší“ Luny Cenere Kokoro odkazuje k inspiraci japonskou kulturou. Luna zpřítomňuje „vnitřní bytí“, které k nám rezonuje přes meditativně úsporný pohyb nahého těla. Performance Nepřestávej Terezy Hradilkové propojuje téma touhy a světa hudby jako něco výsostně intimního, nedotknutelného i bolestného ve snaze po maximálním uchopení a porozumění těchto vášní.

Jediné „činoherní“ představení tohoto převážně pohybově a tanečně zaměřeného ročníku je inscenace podle předlohy Marguerite Duras Bolest v režii Ladislava Babuščáka. Monodrama s Anitou Krausovou evokuje úzkost a bezmoc ženy v extrémní životní situaci.

Hostem letošní Normy ze světa výtvarných umělců bude po Evě Koťátkove, Dominiku Gajarském a Vladimíře Večeřové výtvarnice a performerka Johana Střížková.

Dramaturgie čtvrtého ročníku festivalu Norma staví do popředí ženu, nemá ale feministické ambice. Na začátku této dramaturgické koncepce nestál nadpis „Žena a…“, ale možnost dát tomuto fluidnímu nadpisu konkrétní podobu, která se netváří, že něco pojmenovává a uzavírá. Jako pokaždé je naší ambicí, aby divák festivalu bral jednotlivé dny jako dramaturgické celky a ideálně viděl všechna představení.

Jan Horák
dramaturg festivalu NORMA

PLATO
Janáčkova 22 (bývalý Bauhaus), Ostrava
mapa

Tram: zastávka Stodolní
Bus: zastávka Konzervatoř
Vlak: Ostrava-Stodolní, Ostrava hl.n.

Jízdní řády MHD naleznete na dpo.cz. Jízdenky MHD je možné nejvýhodněji zakoupit v automatech, dále pak platební kartou přímo ve voze a SMS zprávou (pošlete textovou zprávu ve tvaru DPO70 na číslo 902 30).

  • Permanentka 600/300 Kč*
  • Celodenní vstupné 400/200 Kč*
  • Jednotlivá představení 150/100 Kč*
    * studenti, učitelé, senioři, držitelé průkazů ZPT, ZTP-P

Předprodej permanentek a celodenních vstupenek:
v síti GoOut a na pokladnách PLATO (Ostrava) a Studio Hrdinů (Praha). 


Vstupenky na jednotlivá představení budou k prodeji na místě v den konání.

Ubytování

levné ubytování

hotely

Kde se najíst

Výběr podniků v okolí PLATO, které mají otevřeno i v sobotu

Doporučujeme navštívit

NORMA 2019: plato(nická) i (e)normní
Taneční zóna, Martin Macháček, 24/3/2020

NORMA: procházet se bez bot po koňských očích
Flash Art Czech & Slovak Edition, Jana Orlová, No. 54 / Volume XVII

Norma v ženských křivkách
A2, Marcela Magdová, #26/2019

Norma 2019: Co mají společného tanec a sociální sítě?
Divá báze, David Richter, 12/12/2019

NORMA 2019: Den druhý
Divá báze, Tereza Richterová, 11/12/2019

NORMA 2019: Den první
Divá báze, David Richter, 10/12/2019

Norma vášnivá a inspirující
Divadelní noviny, Petr KlariN Klár, 25/11/2019

Tanec s lajky i se smrtí. Nahota, otevřenost i lidské údy jak ze Švankmajera. To byla divadelní Norma
Ostravan.cz, Ivan Motýl, 10/11/2019

Dramaturg ostravského festivalu Norma Jan Horák: Tématem letošního ročníku je ženskost
Ostravan.cz, Ladislav Vrchovský, 5/11/2019

Festival Norma nahlédl do hloubi ženské duše
Sokolská33, Eva Urbančíková, 14/11/2019

Festival autorského divadla Norma nabídne osm projektů
Týden, 6/11/2019

Téma žen na festivalu NORMA
Taneční magazín, 5/11/2019

 

117

foto: Matěj Doležel
foto: Matěj Doležel
foto: Matěj Doležel
foto: Matěj Doležel
foto: Matěj Doležel
foto: Matěj Doležel
foto: Matěj Doležel
foto: Matěj Doležel
foto: Matěj Doležel
foto: Matěj Doležel
foto: Matěj Doležel
foto: Matěj Doležel
foto: Matěj Doležel
foto: Matěj Doležel
foto: Matěj Doležel
foto: Matěj Doležel